Kuidas valida elektrooniliste ja manuaalsete pipettide vahel?
dets 12, 2022
5 min
Kas otsid steriilseks tööks pipetti, mida saab vajadusel kiiresti steriliseerida? Kas pipeteerid palju ja otsid kerget ning ergonoomilist lahendust? Või vajad pipetti töö kiirendamiseks ja lihtsustamiseks?
Nii mehaanilistel kui ka elektroonilistel pipettidel on oma eelised, vastavalt teostatava töö iseloomule.
Mehaanilised pipetid on mugavalt kasutatavad ja neid saab väga lihtsalt täielikult steriliseerida.
Elektroonilised pipetid kiirendavad tööd ja tagavad ühtlasemad tulemused kogu päeva jooksul ning erinevate kasutajate vahel.
Järgnev lugemine kirjeldab lahti olulisemad teemad, millega järgmise pipeti valimisel arvestada:
Kiirus
Elektrooniline pipett võib teie tööd oluliselt kiirendada, eriti kui töötate mikroplaatide või suure hulga proovidega.
Näiteks võib elektrooniline mitmekanaliline pipett täita 96 süvendiga plaati 4 korda kiiremini võrreldes mehaanilise mitmekanalilise pipetiga.
Aja kokkuhoid tuleneb suuresti pipeteerimisrežiimidest, mis võimaldavad korduvat pipeteerimist, ilma et oleks vaja etappide vahel vedelikku aspireerida.
Näiteks saab mitme doseerimise režiimi (multidispensing) kasutada reaktiivi pipeteerimiseks ühe korraga kõikidesse süvenditesse või katsutitesse. Spektromeetrilistes või kolorimeetrilistes analüüsides ja immunoanalüüsides saab standardkõverate ja kalibreerimiskõverate pipeteerimiseks kasutada järjestikust väljastusrežiimi (sequential dispensing).
Targalt planeerides saate säästa aega ja pipetiotsikuid, kuidärge unustage arvesse võtta meetmeid ristsaastumise vältimiseks.
Kui proovide arv on mõõdukas ja te ei saa kasutada korduvaid pipeteerimisrežiime, ei ole kiiruses suurt erinevust, kas kasutada elektroonilist või mehaanilist pipetti.
Vaata Sartoriuse poolt loodud videot, kus võrreldakse mehaanilist ja elektroonilist pipetti:
Korratavus
Elektrooniline pipett võib aidata vähendada pipeteerimistulemuste varieeruvust, eriti kui tegemist on mitmete erinevate kasutajatega.
Katse viidi läbi kolme erineva testrühmaga: eksperdid, keskmise kogemusega ja inimesed, kellel ei olnud varasemat pipeteerimise kogemust.
Kõik testijad tegid mehaaniliste ja elektrooniliste pipettide abil samu pipeteerimisülesandeid.
Mehaaniliste pipettide puhul selgus, et mida kogenum on pipeti kasutaja, seda täpsemad on tulemused, eriti väikeste koguste puhul. Hea pipeteerimistehnika koos ühtlase kolvi liikumisega tagab mehaaniliste pipettide korral head tulemused.
Elektrooniliste pipettide puhul on testijate täpsuses vaid väike erinevus. Kasutajapoolne mõju on välistatud, sest mootor liigutab kolbi alati ühtemoodi, sõltumata kasutajast.
Ergonoomika
Pipeteerimise ergonoomika vastu huvi tundmiseks on kaks väga erinevat põhjust.
Esiteks mõjutab pipett ja pipeteerimise ergonoomika pipeteerimistulemuste kvaliteeti. Teiseks, kuigi pipetid on muutunud kergemaks kui kunagi varem, on pipeteerimine siiski korduv töö, mis nõuab märkimisväärset lihasaktiivsust ja selline töö võib põhjustada korduvaid vigastusi (RSI = Repetitive Strain Injury).
Kaasaegsed elektroonilised pipetid on oma suuruse ja kaalu poolest väga lähedased mehaanilistele ning käepideme kuju ja instrumendi üldine tasakaal võivad mõlema variandi puhul olla suurepärased.
Peamised erinevused elektrooniliste ja mehaaniliste pipettide vahel ergonoomiliselt seisnevad selles, et elektrooniline pipett liigutab kolbi ja väljutab vedeliku ühe nupuvajutusega, mehaanilise pipeti puhul aga juhib kasutaja toiminguid pöidlaga käsitsi.
Tihtipeale on pipeteerimise kõige jõudunõudvam osa otsiku väljutamine, eriti mitmekanaliliste pipettide kasutamisel. Hea mehaaniline pipett on selline, mida on kerge kasutada ja isegi otsikute eemaldamine võib olla suhteliselt kerge. Kuid need ei ole võrreldavad elektroonilise pipeti nupuvajutuse kergusega.
Puhastamine ja steriliseerimine
Nii elektroonilisi kui ka mehaanilisi pipette on lihtne puhastada.
1. Eemaldage otsikueemaldaja ning silinder. Pärast seda on kolb ja tihend nähtaval. 2. Puhastage kõik osad, määrige uuesti ja olete uuesti kokkupanekuks valmis. 3. Kontrollige jõudlust alati pärast alumise otsa avamist, sest kui midagi võis valesti minna, siis ainus viis selles veenduda on kontrollida.
Kui tegemist on aga steriliseerimisega, võivad mehaanilised pipetid olla parem valik.
Enamikku mehaanilisi pipette saab üleni autoklaavida, ilma lahti võtmata aga elektrooniliste pipettide elektroonika ei talu autoklaavimist.
Elektrooniliste pipettide alumised osad on tavaliselt autoklaavitavad, kuid siis tuleb need käepidemeosast eraldada ja pärast uuesti kokku panna.
Mehaanilisi pipette saab autoklaavikotis mugavalt transportida, ilma et oleks saastumisohtu. Puhastamisel või steriliseerimisel on oluline alati järgida tootja soovitusi.
Loodame, et sellest informatsioonist on teile abi järgmise pipeti valimisel!
Kui teil on täpsustavaid küsimusi, siis pöörduge julgelt meie tootejuhi poole ja/või küsige meilt kasutajakoolitust: